Auto bez tajemnic

Auto bez tajemnic Już wkrótce kupując samochód będziemy mogli go za darmo sprawdzić w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Obecnie takie informacje udostępniane są wyłącznie właścicielom lub posiadaczom pojazdu oraz uprawnionym instytucjom.

Dzięki szykowanym właśnie zmianom w prawie o ruchu drogowym, każdy chcący kupić dany pojazd będzie mógł sprawdzić jego historię, czyli m.in. daty rejestracji oraz informacje o tym, czy nie jest kradziony. Zgodnie z planowanymi przepisami, by uzyskać takie informacje trzeba będzie jedynie podać numer nadwozia VIN, datę pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny pojazdu, który zamierzamy kupić. Usługa będzie bezpłatna.

Obecnie dane o pojeździe mogą być udostępnianie jedynie uprawnionym do tego instytucjom oraz właścicielowi lub posiadaczowi pojazdu. Wprowadzane zmiany umożliwią dostęp do informacji o pojeździe wszystkim, bez konieczności wykazywania uzasadnionego interesu. Dane będzie można uzyskać online – nie będzie trzeba składać wniosku i czekać na jego rozpatrzenie. Warto zaznaczyć, że dostępne będą jedynie dane o pojeździe – informacje o właścicielu lub posiadaczu w dalszym ciągu nie będą podlegały udostępnianiu.

Prace legislacyjne i programistyczne nad usługą „Historia pojazdu” są prowadzone w ramach projektu CEPiK 2.0. Projekt jest realizowany wspólnie przez MSW i Centralny Ośrodek Informatyki, wyspecjalizowaną agendę resortu ds. IT.

Podobne rozwiązania z powodzeniem funkcjonują w innych krajach europejskich m.in. w Wielkiej Brytanii i Szwecji.

Źródło: msw.gov.pl

Komentarze

Dodaj komentarz